Kapitan Krystyna Chojnowska–Liskiewicz – O pierwszej kobiecie w samotnym rejsie dookoła świata

Urodziła się 15 lipca 1936 w Warszawie, po wojnie dorastała w Ostródzie, gdzie rozpoczęła naukę szkolną i przygodę z żeglarstwem. W połowie lat 50. Krystyna Chojnowska–Liskiewicz studiowała na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Wstąpiła również do Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku i rozpoczęła pływanie po Bałtyku. Mając 30 lat zdała egzamin na patent kapitana. Rok później wzięła udział w rejsie jachtu „s/y Swarożyc” na Spitsbergen.

Dlaczego to piszę? Dlatego, że jako załogant klubu wodnego „Kilwater” PTTK Olsztyn uczestniczyłem w odsłonięciu tablicy pamiątkowej w Alei Żeglarstwa Polskiego w Gdyńskiej Marinie. Uroczystość miała miejsce 8 października 2022. Oprawę odsłonięcia tablicy uświetnili przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, żeglarskich woj. pomorskiego, koleżanki i koledzy z hangaru, kei, mesy i kubryku oraz mąż. O licznych sympatykach i żeglarzach nie wspomnę. Wystąpienia zaproszonych gości przypomniały osiągnięcia żeglarskie i wyjątkową osobowość i charyzmę pani Kapitan. Scenografię wydarzenia wypełniła ładna słoneczna pogoda, oświetlająca jachty cumujące w marinie, lekki wiatr poruszający bandery, flagi i proporce a świetną muzyczną oprawę zapewnił Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny”.

Warto przypominać sylwetkę i dokonania kobiety-żeglarki, które były związane z naszym województwem. Pani Kapitan połknęła bakcyla wolności i pływania pod żaglami na j. Drwęckim w Ostródzie. Swoją postawą i zaangażowaniem była inspiracją i mentorką do działania dla licznej rzeszy młodzieży -przyszłych żeglarzy. Przez kolegów kapitanów z klubu i starszych żeglarzy traktowana była z atencją. Dla współczesnych kobiet walczących o kobiece prawa niech będzie najlepszym wzorem drogi do tych praw.

W 1975 roku Polski Związek Żeglarski spośród kilku żeglarek wybrał Krystynę Chojnowską–Liskiewicz do pionierskiego, samotnego rejsu dookoła świata. 28 marca 1976 żeglarka wypłynęła z Las Palmas jachtem „Mazurek” – skonstruowanym i przystosowanym do wyprawy przez Wacława Liskiewicza – męża. Pętlę wokółziemską zamknęła 20 marca 1978 roku. Polka została pierwszą kobietą w historii świata, która dokonała tego sportowego wyczynu.

Zorganizowane powitanie żeglarki w Polsce było wielką fetą, „Mazurek” już od Helu płynął w asyście innych jednostek. Otrzymała wiele wyróżnień, na czele z Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz mianem Damy Trzech Oceanów.

Zmarła w 13 czerwcu 2021.

Relacje przygotował: Piotr Kamiński

autorzy zdjęć: Wojciech Samoliński/arch. Pomorskiego Związku Żeglarskiego
Piotr Kamiński